Takip Et

Güncel

Yılın ilk sekiz ayında 61 bin 736 esnaf iflas etti

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba, Türkiye İstatistik Kurumu’nun “Türkiye ekonomisi yüzde 21,7 oranında büyüdü” açıklamasının gerçeği yansıtmadığını söyleyerek yılın ilk sekiz ayında çok sayıda esnaf ile şirketin iflas ettiğini belirtti.

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkan Yardımcısı ve Malatya Milletvekili Veli Ağbaba ,Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Türkiye ekonomisnin ikinci çeyrekte yıllık bazda yüzde 21,7 oranında büyüdüğünü açıklamasını eleştirdi.

“Türkiye ekonomisinin büyüdüğü iddia edildi. İddia diyoruz çünkü bu büyümeden ne esnaf ne de şirketler yararlanabildi” diyen Ağbaba, “Türkiye’de bu dönemde; en az 61 bin 736 esnaf kepenk kapattı. 2021 yılının Ocak-Ağustos aylarında ise en az 48 bin şirket ve gerçek kişi ticari işletmesi de iflas ederek kapandı” ifadelerini kullandı.

Esnaf iflaslarının yüzde 35’inin normalleşme sürecinin başladığı Haziran ve Ağustos aylarında yaşandığını belirten Ağbaba, “Kapanma sürecinin bitmesiyle tekrar işlerinin düzeleceğini düşünen esnaflar, geçmiş borçların altında ezilmeye devam ediyor. Salgın tedbirleri süresince sürekli olarak aç kapa yapılan, gelir kaybına göre hibe desteği verilmeyen ve bunun yerine banka kredilerine muhtaç hale getirilen esnaflar ayakta durmakta zorlanıyor” dedi ve şu verileri paylaştı:

  • Esnaf ve Sanatkârlar Sicil Gazetesi verilerine göre, bu yılın ilk sekiz ayında meslekten ve sicilden terkinini yaparak iflas eden esnaf sayısı 61 bin 736’ya yükseldi. Bu iflasların 21 bin 731 ‘i ise normalleşme sürecinin başladığı Haziran ve Ağustos aylarında yaşandı.
  • Esnaf ve Sicil Gazetesi, Türkiye Esnaf ve Sanatkârları Konfederasyonu TESK verilerine göre ise bu yıl Ocak-Ağustos döneminde yeni tescil edilen esnaf ve sanatkâr sayısının geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 28 oranında azalarak 185 bin 126 oldğunu yazdı. 

Güncel konulu diğer haberler